Część teoretyczna
Wprowadzenie do tematu zajęć: omówienie celów i zasad rysowania z natury, przedstawienie różnych technik i materiałów rysunkowych, zapoznanie z podstawami anatomii i proporcji ludzkiego ciała, omówienie zasad kompozycji i perspektywy.
Prezentacja wybranego spektaklu teatralnego, z udziałem aktora, który będzie pozował na zajęciach.
Umówienie fabuły, postaci, scenografii i rekwizytów, a także historii i stylu kostiumów.
Analiza i omówienie przykładowych rysunków aktorów w kostiumach z różnych epok i stylów, wykonanych przez znanych artystów, np. Toulouse-Lautrec, Degas, Picasso, Schiele, itp. Zwrócenie uwagi na sposób oddania ruchu, ekspresji, koloru, światła i cienia, detali i akcesoriów.
Czas trwania części teoretycznej: 15 minut.
Część praktyczna
Przygotowanie stanowisk do rysowania: ustawienie sztalug, desek, przypięcie papieru, wybranie narzędzi rysunkowych: ołówków, węgla, gumek, itp. Ustalenie czasu i sposobu pracy: stworzenie szkicu i następnie na jego bazie rynku w formacie 100×70 cm 2×45 minut z przerwą 5 minut w połowie zajęć. Na koniec przewidziane jest 10 minut na omówienie efektów.
Zaproszenie aktora do pozowania w wybranym kostiumie i z rekwizytami związanymi z rolą, np. Miecz, korona, maska, wachlarz, itp. Ustalenie z aktorem kilku różnych póz, z których uczestnicy będą mogli wybrać tę, która im najbardziej odpowiada. Zachęcanie aktora do zmiany ekspresji i gestów, aby urozmaicić rysunek.
Rysowanie aktora z natury, zwracając uwagę na proporcje, kształty, linie, światło i cień, kolor, detale i akcesoria. Stosowania różnych technik i materiałów rysunkowych, zależnie od preferencji i efektu, jaki chcemy uzyskać. Korzystanie z rad i wskazówek prowadzącego zajęcia, który będzie obserwował prace uczestników i dokonywał na bieżąco korekty.
Prezentacja i omówienie wykonanych rysunków, podzielenie się spostrzeżeniami i uwagami, wskazanie mocnych i słabych stron, propozycje poprawek i ulepszeń.
Porównanie rysunków z oryginalnymi kostiumami i zdjęciami aktora.
Podsumowanie zajęć
O prowadzącej
Aneta Chruścińska – rzeźbiarka, malarka, scenografka, nauczycielka oraz instruktorka zajęć plastycznych, technicznych i teatralnych. W 2005 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Swoją edukację wyższą rozwijała w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunkach takich jak: Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne, Rzeźba (II stopnia) oraz Scenografia. Od roku 2024 realizuje również studia podyplomowe na kierunku Wiedza o teatrze – instruktor teatralny w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Zawodowo naucza plastyki, techniki, historii sztuki, jest wychowawczynią
oraz instruktorką zajęć teatralnych.