Treść główna

Scena Atelier logotyp

„Nienasycenie” – sztuka na scenie. Warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych – zajęcia całoroczne

Celem zajęć jest rozwijanie wrażliwości artystycznej, umiejętności rysunkowych,
obserwacyjnych i wyobraźni przestrzennej, a także poszerzanie wiedzy o teatrze i sztuce kostiumografii oraz zapoznanie się z archiwalnym i aktualnym dorobkiem Teatru St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

Zajęcia będą się składać z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Kolejny termin: 25. stycznia (sobota), godz. 12.00

Wiek uczestnika: od 12. lat

Czas trwania zajęć: 120 minut raz w miesiącu

Prowadząca: Aneta Chruścińska

Formularz zgłoszeniowy

Część teoretyczna

Wprowadzenie do tematu zajęć: omówienie celów i zasad rysowania z natury, przedstawienie różnych technik i materiałów rysunkowych, zapoznanie z podstawami anatomii i proporcji ludzkiego ciała, omówienie zasad kompozycji i perspektywy.

Prezentacja wybranego spektaklu teatralnego, z udziałem aktora, który będzie pozował na zajęciach.

Umówienie fabuły, postaci, scenografii i rekwizytów, a także historii i stylu kostiumów.

Analiza i omówienie przykładowych rysunków aktorów w kostiumach z różnych epok i stylów, wykonanych przez znanych artystów, np. Toulouse-Lautrec, Degas, Picasso, Schiele, itp. Zwrócenie uwagi na sposób oddania ruchu, ekspresji, koloru, światła i cienia, detali i akcesoriów.

Czas trwania części teoretycznej: 15 minut.

Część praktyczna

Przygotowanie stanowisk do rysowania: ustawienie sztalug, desek, przypięcie papieru, wybranie narzędzi rysunkowych: ołówków, węgla, gumek, itp. Ustalenie czasu i sposobu pracy: stworzenie szkicu i następnie na jego bazie rynku w formacie 100×70 cm 2×45 minut z przerwą 5 minut w połowie zajęć. Na koniec przewidziane jest 10 minut na omówienie efektów.

Zaproszenie aktora do pozowania w wybranym kostiumie i z rekwizytami związanymi z rolą, np. Miecz, korona, maska, wachlarz, itp. Ustalenie z aktorem kilku różnych póz, z których uczestnicy będą mogli wybrać tę, która im najbardziej odpowiada. Zachęcanie aktora do zmiany ekspresji i gestów, aby urozmaicić rysunek.

Rysowanie aktora z natury, zwracając uwagę na proporcje, kształty, linie, światło i cień, kolor, detale i akcesoria. Stosowania różnych technik i materiałów rysunkowych, zależnie od preferencji i efektu, jaki chcemy uzyskać. Korzystanie z rad i wskazówek prowadzącego zajęcia, który będzie obserwował prace uczestników i dokonywał na bieżąco korekty.

Prezentacja i omówienie wykonanych rysunków, podzielenie się spostrzeżeniami i uwagami, wskazanie mocnych i słabych stron, propozycje poprawek i ulepszeń.

Porównanie rysunków z oryginalnymi kostiumami i zdjęciami aktora.

Podsumowanie zajęć

O prowadzącej

Aneta Chruścińska – rzeźbiarka, malarka, scenografka, nauczycielka oraz instruktorka zajęć plastycznych, technicznych i teatralnych. W 2005 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Swoją edukację wyższą rozwijała w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunkach takich jak: Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne, Rzeźba (II stopnia) oraz Scenografia. Od roku 2024 realizuje również studia podyplomowe na kierunku Wiedza o teatrze – instruktor teatralny w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Zawodowo naucza plastyki, techniki, historii sztuki, jest wychowawczynią
oraz instruktorką zajęć teatralnych.

Narzędzia dodatkowe

Dostępność YouTube Instagram TripAdvisor
Odwróć kolory
Zmień rozmiar czcionki
Powrót na górę strony