Dofinansowanie w wysokości 11,64 mln złotych pochodzi z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz wkładu własnego Samorządu Małopolski przekraczającego 3,2 mln złotych.
Powstała scena teatralna, baletowa, kinowa oraz sale warsztatowe. Cała Scena Atelier jest dostępna i przyjazna dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Witkacy Atelier to miejsce dla dzieci i młodzieży – tworzone przez nich samych – Scena Dzieci i dla Dzieci.
Ideą, z której kiełkują wszelkie organizowane przez nas działania, jest dostarczenie dzieciom oraz młodzieży narzędzi do wyrażania własnego „ja”.
Atelier to laboratorium twórcze, które wspiera rozwój empatii, współpracy oraz doceniania różnorodności perspektyw i wyrażeń artystycznych.
Nasze działania skoncentrowane są wokół kreatywnego rozwoju poprzez różnorodne spotkania, zajęcia i warsztaty, które stawiają na aktywne uczestnictwo dzieci. Wszechstronny i multidyscyplinarny program, który oferujemy naszym odbiorcom, ma za zadanie nie tylko otwierać drzwi do nowych możliwości, lecz także odnajdywać unikalne talenty, które tkwią w każdym z nas.
To nie tylko miejsce zajęć artystycznych, lecz także przestrzeń, w której twórcze działania stają się katalizatorem do rozumienia siebie i otaczającego świata. To miejsce, które inspiruje, wspiera i rozwija pasję do sztuki w każdym dziecku. przygotowujący je do mądrego, wrażliwego odbioru dzieła artystycznego, lepiej rozumiejących coś, co nazywamy „działaniem artystycznym”. A wszystko to w bezpośrednim uczestnictwie w dziele tworzenia – uczestnictwo w GRUPIE (Zespole). Chcemy zapewnić twórczy rozwój młodych ludzi, przygotowując ich do pełnego, świadomego uczestnictwa w kulturze, budując w nich także wrażliwego Człowieka.
Scena „Atelier” przy Teatrze im. St. I. Witkiewicza adresowana jest zarówno do młodych ludzi z Małopolski w tym z Podhala, jak i do młodzieży przyjeżdżającej na wypoczynek pod Tatrami. W otwartej Scenie „Atelier” mają miejsce warsztaty z wielu dziedzin sztuki – teatru, muzyki, plastyki, tańca, literatury, ale także spotkania z filozofami, podróżnikami, artystami, psychologami czy socjologami.
Miejsce, w którym młodzi (potencjalni) odbiorcy sztuki uczą się – mimiki, dykcji, ruchu, gestu, słowa, charakteryzacji, etiud aktorskich – efektem czego jest wspólne (przy pomocy wrażliwych animatorów), tworzenie własnego spektaklu, który później prezentowany jest ich rówieśnikom (w regionie, Polsce, na festiwalach etc.) Bawiąc się w teatr i teatru ucząc się: Czym jest teatr? Jak go tworzyć? Jak w nim współuczestniczyć? Funkcja edukacyjno-dydaktyczna związana bezpośrednio z teatrem – ale także uwrażliwianie młodych ludzi na sztukę par excellence.
Poza zadaniami związanymi z tworzeniem własnego teatru (w tym budowanie, malowanie, a wcześniej projektowanie scenografii, kostiumów) – myślę o warsztatach plastycznych, wokalnych, tanecznych, filmowych etc – kształtujących i rozwijających umiejętności Scena ATELIER to także GALERIA SZTUKI, w której prezentowane są prace plastyczne młodych ludzi.
To wyjątkowy OGRÓD SZTUKI dla DZIECI, zapewniający im rozwój ich talentów, realizację marzeń, ale także przygotowujący je do mądrego, wrażliwego odbioru dzieła artystycznego. A wszystko to w bezpośrednim uczestnictwie w dziele tworzenia.
Serdecznie zapraszamy!