Treść główna

Wielki dzień. Kronika niedoszłych wydarzeń Andrzeja Struga drukowana była w odcinkach w Kurierze Porannym w 1926 roku, a została w całości wydana w 1957 roku. Tak samo jak wcześniejszy Zakopanoptikon, stanowi całkiem odmienną pozycję od pozostałej spuścizny literackiej Struga. Należy ona do najznakomitszych utworów pisarza, pełna błyskotliwego humoru i dowcipu, fantazji i pomysłowości sytuacyjnej, swobody i rozmachu w kreowaniu świata. Poza satyryczną, wręcz groteskową warstwą obyczajową rozgrywającą się w zakamuflowanych realiach Zakopanego lat międzywojennych, na którym to tle zostały trafnie zdiagnozowane typy ludzkie, w tej powieści z kluczem zawarta została ogromna suma wiedzy autora o mechanizmach władzy i społecznego działania.

Patrzył na to prastary Piwont i ponuro kiwał żelaznym krzyżem.
Andrzej Strug

W 2014 roku podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie zespół Teatru uzyskał Grand Prix oraz Statuetkę Talii za spektakl „Człapówki – Zakopane” wg Andrzeja Struga.

Jury nagrodziło zakopiański teatr „Za styl. Za wierność sobie. Za to, że język kabaretu, w ich brawurowym wykonaniu stał się językiem Teatru”.

Nagrodę aktorską przyznano także dla Andrzeja Bieniasa za magnetyzm i siłę w przedstawieniu „Człapówki – Zakopane”.

W spektaklu wykorzystano teksty piosenek: Jan Brzechwa, Marian Hemar i Stanisław Porębski oraz wiersze Ignacego Rojewskiego.

Premiera – 23 lutego 2008, Scena Witkacego

Występują

Joanna Banasik
Dorota Ficoń
Adrianna Jerzmanowska
Katarzyna Pietrzyk
Andrzej Bienias
Dominik Piejko
Krzysztof Najbor
Krzysztof Łakomik
Krzysztof Wnuk
Marek Wrona
oraz Maria Chyc-Myrmuła

Gra zespół w składzie:
Jerzy Chruściński – fortepian
Jacek Hołubowski – akordeon
Michał Heller – perkusja
Piotr Skupniewicz – klarnet
oraz zespół góralski

Realizatorzy

Scenariusz i reżyseria – Andrzej St. Dziuk
Asystent – Marzena Wnuk
Scenografia – Ewa Dyakowska-Berbeka
Muzyka – Jerzy Chruściński
Choreografia – Anita Podkowa
Realizator dźwięku – Natalia Sosna
Realizator światła – Kalamarapaxa

O autorze

Andrzej Strug – właściwie Tadeusz Gałecki (1871-1937), prozaik, publicysta, działacz polityczny. Współzałożyciel i dwukrotny prezes (1924,1935) Związku Zawodowego Literatów Polskich. Po śmierci Stefana Żeromskiego uważany za nowe wcielenie sumienia literatury polskiej. Członek Legionów Józefa Piłsudskiego, a także mason.

Narzędzia dodatkowe

Dostępność YouTube Instagram TripAdvisor
Odwróć kolory
Zmień rozmiar czcionki
Powrót na górę strony