Treść główna

CEL:

Celem niniejszej procedury jest określenie i wdrożenie do stosowania w Teatrze IM. St. I. Witkiewicza w Zakopanem standardów ochrony małoletnich jako szczególnego środka ochrony małoletnich oraz zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim widzom przebywającym w Teatrze i korzystającym z usług świadczonych przez Teatr na rzecz małoletnich.

DEFINICJE:

Pracownik – każda osoba zatrudniona lub współpracująca z Teatrem, bez względu na formę zatrudnienia w tym w szczególności pracownik, zleceniobiorca, wykonawca, praktykant, wolontariusz, stażysta, którzy z racji pełnionej funkcji lub wykonywanych zadań mogą mieć kontakt z dziećmi.

Małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia.

Opiekun małoletniego – rodzic lub opiekun faktyczny lub prawny (któremu sąd powierzył sprawowanie opieki nad małoletnim).

Dane osobowe małoletniego – wszelkie informacje umożliwiające identyfikację małoletniego.

Krzywdzenie małoletniego – każde zamierzone lub niezamierzone działanie lub zaniechanie działania osoby dorosłej bądź jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, które ma szkodliwy wpływ na zdrowie, rozwój fizyczny lub psychospołeczny małoletniego.

Przemoc domowa – jest to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:

narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Małoletni doznający przemocy domowej – małoletni wobec którego jest stosowana przemoc domowa, jak również małoletni będący świadkiem przemocy domowej.

Osoba stosująca przemoc domową – osoba, która dopuszcza się przemocy domowej wobec osoby doznającej przemocy domowej.

Przemoc fizyczna – może polegać między innymi na: popychaniu, szarpaniu, wykręcaniu rąk, policzkowaniu, kopaniu, duszeniu, cięciu, rzucaniu, uderzaniu przedmiotami, przewracaniu na ziemię, przypalaniu, głodzeniu, odmawianiu pożywienia czy napojów, zmuszaniu do przebywania na zimnie, poleceniu wykonywania upokarzających czynności, utrudnianiu korzystania z pomieszczeń, wyganianiu z mieszkania, niewypuszczaniu z domu, zamykaniu w pomieszczeniach, odmowie ich opuszczania.

Przemoc psychiczna – może polegać między innymi na grożeniu pozbawieniem życia, zdrowia, pobiciem, podpaleniem, popełnieniem samobójstwa, wyrządzeniem krzywdy osobie bliskiej, znieważaniu, ośmieszaniu, izolowaniu, krytykowaniu, uniemożliwianiu spoczynku nocnego, złośliwym budzeniu, wywoływaniu awantur, niepokojeniu przez telefony, sms-y.

Przemoc seksualna – może polegać między innymi na: doprowadzaniu bez zgody innej osoby do obcowania płciowego lub poddawania się innej czynności seksualnej, wymuszaniu nieakceptowanych praktyk seksualnych, wymuszaniu obcowania płciowego z osobami trzecimi.

Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej – wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne.

Inny rodzaj zachowań – zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne.

Wizerunek – podobizna osoby utrwalona w postaci obrazu, rysunku, fotografii bądź sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH OKREŚLAJĄ:

I. Obowiązek weryfikacji pracowników Teatru.

II. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami Teatru, w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.

III. Zasady podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.

IV. Procedura i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamiania sądu opiekuńczego.

V. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.

VI. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu Teatru do stosowania standardów, zasady przygotowania personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności.

VII. Zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania.

VIII. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.

IX. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

X. Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone.

XI. Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci internet.

XII. Procedura ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci internet oraz utrwalonymi w innej formie.

XIII. Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.

 

I. OBOWIĄZEK WERYFIKACJI PRACOWNIKÓW

1. Każda osoba, która jest dopuszczona do pracy lub innej działalności z dziećmi (w tym praktyki, staż, wolontariat) podlega na etapie zatrudnienia kontroli w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

2. Dodatkowo każdy pracownik, o którym mowa w pkt 1. przedstawia zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa.

3. W przypadku pracownika tj. obcokrajowca, składa on oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa oraz jednocześnie przedkłada Teatrowi informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

4. W przypadku gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, o którym mowa powyżej, pracownik składa oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 2C7 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

5. Dokumenty, o którym mowa w pkt 1 i 2 są dołączane do akt osobowych danej osoby.

 

II. ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PRACOWNIKAMI TEATRU, W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH

1. Pracownik we wszystkich podejmowanych działaniach wobec małoletniego ma obowiązek kierować się jego dobrem i najlepszym interesem. W każdej interakcji z małoletnim należy brać pod uwagę: jego wiek, możliwości poznawcze i indywidualne potrzeby, w tym (jeśli dotyczy) jego niepełnosprawność oraz specjalne potrzeby edukacyjne.

2. Pracownik w kontakcie z małoletnim i jego rodzicami/opiekunami zobowiązany jest zachować:

empatię,
życzliwość i szacunek,
wrażliwość kulturową,
postawę nieoceniającą.

4. W bezpośrednim kontakcie z małoletnim:

a) czynności podejmowane przez pracownika Teatru wobec małoletniego są realizowane dla dobra małoletniego i w trosce o jego bezpieczeństwo, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

b) małoletniego należy traktować z empatią i poszanowaniem jego godności, potrzeb oraz intymności.

c) należy dostosować sposób komunikowania się do poziomu intelektualnego i emocjonalnego małoletniego.

d) należy korzystać z alternatywnych form komunikacji z małoletnim, który tego potrzebuje (zwłaszcza z trudnościami w komunikacji, niepełnosprawnością intelektualną).

e) niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie.

f) nie wolno małoletniego upokarzać, krzyczeć na niego, lekceważyć lub obrażać.

g) nie wolno ignorować lub bagatelizować potrzeb małoletniego.

h) nie wolno naruszać integralności fizycznej małoletniego (szturchać, popychać).

i) niedopuszczalne jest nawiązywanie jakichkolwiek relacji z małoletnim, które mogą być zakwalifikowane jako relacje o charakterze seksualnym, czy romantycznym.

j) nie wolno utrwalać w jakiejkolwiek formie na potrzeby prywatne wizerunku i głosu małoletniego np. nagrywanie obrazu, nagrywanie dźwięku, nagrywanie obrazu i dźwięku, fotografowanie, prowadzenie transmisji na żywo z jego udziałem itd.

k) kontakt z małoletnim jest możliwy wyłącznie z zachowaniem poszanowania zasad współżycia społecznego, w ramach powszechnie akceptowalnych norm i granic. Należy jednak uzyskać każdorazowo aprobatę małoletniego na np. wzięcie za rękę czy jego przytulenie w celu uspokojenia.

6. Zachowanie tajemnicy.

Pracownik Teatru, który podjął informację o krzywdzeniu małoletniego lub inne informacje z tym związane, jest zobowiązany do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

7. Współpraca z rodzicami/opiekunami małoletniego.

a) Czynności podejmowane i realizowane wobec małoletniego przeprowadza się w obecności rodzica/opiekuna, chyba że z uwagi na charakter tych czynności jest to niemożliwie albo wobec rodzica/opiekuna istnieje uzasadnione podejrzenie, że są oni sprawcami krzywdzenia małoletniego.

b) Podczas współpracy z rodzicami/opiekunami małoletniego należy:

zadbać o to, aby rodzic/opiekun był informowany o bieżącej sytuacji małoletniego,
poinformować rodziców/opiekunów o obowiązujących w Teatrze Standardach Ochrony Małoletnich.

III. ZASADY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO

1. Każdy pracownik w przypadku uzasadnionego podejrzenia wystąpienia zdarzenia polegającego na krzywdzeniu małoletniego albo wystąpieniu takiego zdarzenia ma obowiązek:

a) udzielić niezbędnej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia małoletniego,

b) powiadomić o zdarzeniu osobę wyznaczoną do przyjmowania zgłoszeń; jeżeli nie ma takiej możliwości poinformować bezpośredniego przełożonego,

c) w przypadku podejrzenia, że opuszczenie przez małoletniego Teatru w towarzystwie rodzica lub opiekuna godzi w dobro małoletniego, w tym zagraża jego bezpieczeństwu, niezwłocznie powiadomić Policję lub inne służby.

W przypadku uzasadnionego podejrzenia wystąpienia zdarzenia polegającego na krzywdzeniu małoletniego albo wystąpieniu takiego zdarzenia osoba podejmująca interwencję ma obowiązek:

a) sporządzić Kartę interwencji lub Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

b) przekazać niezwłocznie Kartę interwencji/Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa Koordynatorowi ds. stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

 

IV. PROCEDURA I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO, ZAWIADAMIANIA SĄDU OPIEKUŃCZEGO

1. Za przekazywanie dokumentacji o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego do odpowiednich instytucji odpowiedzialny jest Koordynator ds. stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

2. Osoba, o której mowa w pkt. 1 w zależności od rodzaju zgłaszanego zdarzenia przekazuje dokumentację zdarzenia do:

a) Prokuratury lub Policji,

b) właściwego sądu rodzinnego,

 

V. ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW

1. Standardy Ochrony Małoletnich co najmniej raz na dwa lata podlegają ocenie w celu ich aktualizacji i dostosowania do obowiązujących przepisów i potrzeb.

2. Za ocenę i aktualizację Standardów Ochrony Małoletnich Teatru oraz sporządzenie wniosków z przeprowadzonej oceny odpowiedzialny jest powołany przez Dyrektora Teatru Koordynator ds. stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

 

VI. ZAKRES KOMPETENCJI OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ ZA PRZYGOTOWANIE PRACOWNIKÓW TEATRU DO STOSOWANIA STANDARDÓW, ZASADY PRZYGOTOWANIA PRACOWNIKÓW DO ICH STOSOWANIA ORAZ SPOSÓB DOKUMENTOWANIA TEJ CZYNNOŚCI

1. Za przygotowanie pracowników do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich odpowiada Koordynator ds. stosowania Standardów Ochrony Małoletnich w następującym zakresie:

a) zapoznać pracowników z obowiązującymi Standardami Ochrony Małoletnich, w tym np. przez zorganizowanie szkolenia,

b) udzielać pracownikom wszelkich informacji związanych z treścią Standardów Ochrony Małoletnich i ich realizacją.

2. Pracownicy Teatru mają obowiązek zapoznać się z obowiązującymi Standardami Ochrony Małoletnich oraz je stosować, uczestniczyć w szkoleniach związanych z ich stosowaniem.

3. Zapoznanie się i przyjęcie do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich pracownicy Teatru potwierdzają własnoręcznym podpisem na Oświadczeniu, które dołączane jest do akt osobowych uczestnika.

4. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych zapoznanie się i przyjęcie do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich wynika z zawartych umów.

 

VII. ZASADY I SPOSÓB UDOSTĘPNIANIA RODZICOM ALBO OPIEKUNOM PRAWNYM LUB FAKTYCZNYM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW DO ZAZNAJOMIENIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA

1. Standardy Ochrony Małoletnich w pełnej wersji, jak i wersji skróconej dla małoletnich udostępnia się na stronie internetowej Teatru pod adresem www.witkacy.pl oraz wywiesza się je w widocznym miejscu na tablicach ogłoszeń.

2. Skrócona wersja standardów jest przygotowana i przeznaczona dla małoletnich i zawiera istotne dla nich informacje w sposób dla nich zrozumiały.

3. Standardy Ochrony Małoletnich zarówno w wersji pełnej, jak i wersji skróconej dla małoletnich, są dokumentem jawnym dla wszystkich, zarówno dla pracowników, małoletnich, jak i ich rodziców/opiekunów.

VIII. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELENIE MU WSPARCIA

1. Każdy z pracowników jest zobowiązany i uprawniona do reagowania w przypadku podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.

2. Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń i dokumentacji o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzieleniu mu wsparcia w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego jest: Koordynator ds. stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

 

IX. SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO

1. Incydenty lub zdarzenia zagrażające dobru małoletniemu są dokumentowane w Rejestrze zdarzeń krzywdzenia/podejrzenia krzywdzenia małoletnich w Teatrze.

2. Za prowadzenie i przechowywanie rejestru odpowiedzialny jest: Koordynator ds. stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

 

X. WYMOGI DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH RELACJI MIĘDZY MAŁOLETNIMI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE

1. Pracownik Teatru zobowiązany jest do zwracania szczególnej uwagi na nieprawidłowe zachowania małoletnich względem siebie oraz do odpowiedniego i adekwatnego reagowania.

2. Małoletni przebywający w Teatrze powinni zachowywać się w sposób kulturalny zgodnie z określonymi zasadami porządkowymi, w tym zgodnie z zasadami współżycia społecznego, a ich opiekunowie powinni w sposób należyty troszczyć się o przestrzeganie w/w zasad przez małoletnich.

3. Do niedozwolonych działań małoletnich przebywających w Teatrze należą w szczególności:

a) stosowanie jakichkolwiek form agresji i przemocy,

b) nakłanianie innych do przemocy lub samookaleczenia,

c) rozpowszechnianie treści niebezpiecznych lub niedozwolonych w tym:

treści obrazujących przemoc, obrażenia fizyczne lub śmierć np. wypadki drogowe, okrucieństwo wobec zwierząt,
treści nawołujących do samookaleczeń lub samobójstw, bądź zachowań szkodliwych dla zdrowia, czy też zażywania niebezpiecznych substancji,
treści dyskryminujących, zawierających postawy wrogości, nienawiści,
treści pornograficznych,

d) stosowanie cyberprzemocy, która obejmuje:

publikowanie poniżających filmów lub zdjęć w sieci,
publikowanie ośmieszających, wulgarnych komentarzy i postów,
podszywanie się pod inne osoby,
włamanie na czyjeś konto społecznościowe,
prześladowanie, zastraszanie, nękanie za pomocą sieci internet, telefonu, wiadomości sms, itp.

e) stosowanie mowy nienawiści,

f) rozpowszechnianie wizerunku innych małoletnich, przebywających w Teatrze bez ich zgody,

g) nagrywanie i robienie zdjęć bez zgody drugiego małoletniego.

4. Zabronione jest:

a) prowadzenie przez personel Teatru korespondencji e-mailowej z małoletnimi na ich prywatne adresy e-mail,

b) prowadzenie przez personel Teatru korespondencji z małoletnimi z prywatnych adresów e-mail oraz komunikacji z nimi za pośrednictwem profili w mediach społecznościowych,

c) prowadzenie korespondencji za pomocą komunikatorów internetowych bądź innych kanałów komunikacji, które nie są autoryzowane i zarządzane przez Teatr.

 

XI. ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH Z DOSTĘPEM DO SIECI INTERNET

1. Infrastruktura sieciowa w Teatrze umożliwia dostęp do Internetu wyłącznie pełnoletnim pracownikom.

2. Teatr nie zapewnia małoletnim dostępu do Internetu.

3. Teatr nie udostępnia osobom innym niż pracownicy, w tym małoletnim, komputerów lub innych urządzeń przenośnych ze swobodnym dostępem do Internetu.

4. Sieć jest monitorowana tak, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.

5. Rozwiązania organizacyjne w Teatrze bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.

6. Na terenie Teatru małoletni mogą korzystać z własnych urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu za zgodą swoich rodziców/opiekunów,

7. Małoletni mają obowiązek ściśle stosować się do zaleceń personelu Teatru w tym zakresie.

8. Nagrywanie dźwięku, obrazu za pomocą urządzeń elektronicznych jest możliwe jedynie za zgodą osoby nagrywanej czy fotografowanej.

 

XII. PROCEDURA OCHRONY MAŁOLETNICH PRZED TREŚCIAMI SZKODLIWYMI I ZAGROŻENIAMI W SIECI INTERNET ORAZ UTRWALONYMI W INNEJ FORMIE

1. Teatr zapewnia dostęp do sieci internetowej, który jest zabezpieczony hasłem oraz tak skonfigurowany, że uniemożliwia korzystanie ze stron o treści pornograficznej lub erotycznej, przedstawiających obrazy przemocy lub okrucieństwa wobec innych ludzi lub zwierząt, przedstawiających witryny hazardowe, niemodyfikowane pokoje czatu.

2. W przypadku podejrzenia skrzywdzenia małoletniego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym za pomocą sieci internet (korzystanie przez małoletniego ze stron zawierających niebezpieczne treści, upublicznianie wizerunku małoletniego w sposób krzywdzący lub ośmieszający go – cyberprzemoc) podejmuje się działania zgodnie z rozdziałem III i IV niniejszych Standardów.

3. Na terenie Teatru obowiązuje zakaz utrwalania wizerunku małoletniego; utrwalanie wizerunku małoletniego (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu małoletniego) i jego upubliczniane jest dopuszczalne wyłącznie za zgodą rodzica/opiekuna małoletniego.

 

XIII. ZASADY USTALANIA PLANU WSPARCIA MAŁOLETNIEGO PO UJAWNIENIU KRZYWDZENIA

1. W przypadku ujawnienia zdarzenia krzywdzenia małoletniego, osoba która powzięła informację na ten temat powinna:

a) zapewnić małoletniemu bezpieczne i komfortowe warunki,

b) zadbać o podstawowe potrzeby małoletniego – napój, jedzenie, dostęp do toalety,

c) pozwolić małoletniemu na swobodne przeżywanie emocji towarzyszących tej sytuacji,

d) poinformować małoletniego o kolejnych czynnościach jakie zostaną podjęte w związku z ujawnionym krzywdzeniem,

e) jeżeli jest taka możliwość umożliwić małoletniemu rozmowę z psychologiem, terapeutą,

f) pozwolić małoletniemu na przebywanie z bliską osobą, w obecności której czuje się bezpiecznie.

2. Po zapewnieniu małoletniemu bezpieczeństwa należy podjąć interwencje, o których mowa w pkt III niniejszych Standardów.

 

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2024 poz. 560 t.j. z dnia 12.04.2024).

2. USTAWA z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U.2024 poz. 424 t.j. z dnia 21.03.2024).

Narzędzia dodatkowe

Dostępność YouTube Instagram TripAdvisor
Odwróć kolory
Zmień rozmiar czcionki
Powrót na górę strony