Treść główna

Muzycy orkiestry Aukso stoją w grupie ze swoimi instrumentami. Z przodu po środku dyrygent MArek Moś

AUKSO x VOŁOSI

Program koncertu

CZĘŚĆ I – AUKSO

1. Mieczysław Karłowicz – Walc z „Serenady”

2. Witold Lutosławski – „5 melodii ludowych”

3. H.M. Górecki – „Trzy utwory w dawnym stylu”

4. K. Szymanowski „Taniec z Harnasi ”

5. W. Kilar „Orawa”

 

CZĘŚĆ II – AUKSO x VOŁOSI

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie, niekwestionowany lider zespołów tego rodzaju w Polsce. AUKSO – powołane przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, jest obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej jakości.

Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Nagrywa też z powodzeniem muzykę filmową ,czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych. Wśród ostatnich nagrań fonograficznych warto wspomnieć nominowane do nagrody Fryderyk albumy: tryptyk śląski dzieł Aleksandra Nowaka i Szczepana Twardocha – 1. DRACH. DRAMMA PER MUSICA, 2. SYRENA. MELODRAMA AETERNA (nagroda Fryderyk 2022) oraz 3. POKORA. DRAMMA GIOCOSO. AUKSO jest także laureatem Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album pt. „CHOPIN. Wydanie Narodowe”.

Szczególnie interesująca dla AUKSO jest strefa pogranicza – łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem i poszukiwanie dla tych gatunków wspólnego mianownika.

AUKSO gości na najważniejszych festiwalach w Polsce takich jak, m.in. Wielkanocny Ludwiga van Beethovena, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Jazz Jamboree, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach; a także zagranicą, m.in. w Barbican Centre, SESC São Paulo, Auditorio Palacio de Congresos Zaragoza, Teatro Caja Duero, czy na festiwalu Armonie Sotto La Rocca.

Orkiestra regularnie koncertuje w tyskiej Mediatece w ramach tematycznych cykli, jak np. AUKSO MODERN, AUKSO ON/SIDE, AUKSO CLASSICS. Co roku w siedzibie orkiestry odbywa się także festiwal AUKSODRONE. Podczas festiwalu odbywają się prawykonania utworów polskich twórców współczesnych.

MAREK MOŚ

Wybitny polski dyrygent, a także skrzypek i kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a także dyrektor festiwali Letnia Filharmonia AUKSO oraz AUKSODRONE.
Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec.
Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się̨ jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Wraz z nim występował na prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata. Z Kwartetem Śląskim dokonał kilkudziesięciu prawykonań utworów polskich i zagranicznych, z których znakomita większość została dedykowana zespołowi.
Dzięki szerokim horyzontom muzycznym i otwartości na nowe doświadczenia od ponad 20 lat prowadzi jedną najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Z AUKSO wykonuje muzykę współczesną, filmową, jazzową, popularną; szczególnym upodobaniem darzy twórczość balansującą na granicy gatunków. Nie stroni jednak od klasyki, czego przykładem są wykonania wszystkich symfonii Beethovena oraz kompletu symfonii londyńskich Haydna. Bierze udział w projektach rozszerzających pojęcie muzyki orkiestrowej. Występował z czołowymi przedstawicielami polskiej muzyki elektroakustycznej.
Wraz z AUKSO chętnie angażowany jest do interpretacji twórczości muzyków jazzowych. Od wielu lat współpracuje z Leszkiem Możdżerem i Michałem Urbaniakiem; koncertował z Tomaszem Stańko, Andrzejem Jagodzińskim, Maciejem Obarą.
Dzięki niezwykłej wrażliwości w mistrzowski sposób przekłada język muzyczny polskich kompozytorów współczesnych na język orkiestry. Prawykonał utwory takich kompozytorów jak Aleksander Lasoń, Zygmunt Krauze, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Cezary Duchnowski, Agata Zubel; dyrygował prawykonaniami wszystkich oper Aleksandra Nowaka. Jest cenionym interpretatorem muzyki Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego.
Prowadził orkiestry krajowe jak i zagraniczne (m.in. Chicago Philharmonic Orchestra, Ensemble Modern). Oprócz kierowania AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, jest opiekunem artystycznym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Dyrygował w krajach Europy, Azji, Ameryki Południowej, a ostatnio także w Ameryce Północnej, w nowojorskiej Carnegie Hall (koncert „Głosy Gór”). Występował na czołowych polskich festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Sacrum Profanum w Krakowie, Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań. Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach; z AUKSO regularnie gości na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Precyzja i dbałość o szczegóły w wykonaniu AUKSO pod jego batutą znajdują uznanie nie tylko w sali koncertowej, ale i w studiu nagrań. Razem z tyską orkiestrą nagrywał utwory polskich kompozytorów do projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Regularnie bierze udział w sesjach nagraniowych muzyki filmowej.
Marek Moś jest laureatem wielu nagród, m.in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie, Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu, Związku Kompozytorów Polskich, Koryfeuszy Muzyki Polskiej, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego, a także kilku statuetek Fryderyka. W roku 2009 otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Tychy.
Poza intensywną aktywnością̨ koncertową i nagraniową wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

VOŁOSI

Grupa VOŁOSI powstała w samym środku polskich Beskidów, w efekcie niespodziewanego spotkania miejscowych muzyków ze współczesnymi artystami ze Śląska.
Ciekawość doprowadziła ich do nieokiełznanych i dzikich sesji improwizacji. Różnorodność ukształtowała ich styl, w którym zawiera się wszystko od zapadających w pamięć, pięknych melodii po ekstatyczne szaleństwo. Można tu wyczuć ślady rocka, punka, jazzu, muzyki filmowej, doprawione sekcjami ambientowymi ale fakt, że to wszystko zagrane jest na instrumentach smyczkowych czyni ich prawdziwym fenomenem.
Siłą grupy VOŁOSI jest to, w jaki sposób wyzwala emocje – jest ekscytująco, zabawnie, wzruszająco, smutno, gniewnie, relaksująco, niepokojąco, przyjemnie i ostatecznie, ta mieszanka daje wyzwalające i ekstremalnie satysfakcjonujące doświadczenie.

WYBRANE KONCERTY: King’s Place London (UK), Amsterdam Concertgebouw (Holandia), Sziget Festival (Węgry), CaixaForum (Hiszpania), Colours of Ostrava (Czech), Bae Cheol Soo Show (Korea), Wiener Konzerthaus (Austria), St Martin in the Fields (UK), Universo Assisi (Włochy), Hamamatsu World Music Festival (Japonia), Gala of Stockholm Water Prize
(Szwecja), Sori Festival (Korea), Shenzhen Music Festival (Chiny), Naxos Festival (Grecja), Rainforest World Music Festival (Malezja), Opening Gala of Womex 2017 – NOSPR (Polska) TFF Rudolstadt (Niamey), Bærum Kulturhus (Norwegia), VOŁOSI live on BBC in Tune (UK), City Theater of Brugge (Belgia), Volterra Roman Theatre (Włochy)

Narzędzia dodatkowe

Dostępność YouTube Instagram TripAdvisor
Odwróć kolory
Zmień rozmiar czcionki
Powrót na górę strony