Treść główna

W naszej instytucji wierzymy, że każdy ma prawo dostępu do kultury, realizacji swoich pasji i marzeń.

Teatr St. I. Witkiewicza dostosowany jest dla osób z niepełnosprawnością ruchu, wzroku i słuchu (udogodnienia architektoniczne, przystosowane toalety). Osoby, które potrzebowałyby dodatkowej pomocy, osoby na wózkach prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy minimum dzień przed wizytą w Teatrze, w celu omówienia szczegółów.

Posłuchaj pliku audio:

Czyta Andrzej Bienias, nagranie zrealizowała Natalia Sosna

Spacer po Teatrze - słuchowisko:

Oprowadza Agnieszka Michalik, nagranie zrealizował Maciej Wirmański
Tekst: Scenariusz spaceru po Teatrze

Zajęcia edukacyjne

czyta Adrianna Jerzmanowska, nagranie zrealizował Maciej Wirmański
Nagrania: Edyta Kozub

Koordynator dostępności

Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące dostępności naszych scen dla osób z niepełnosprawnością, zachęcamy do kontaktu z łącznikiem do kontaktu w sprawach niepełnosprawności Teatru Witkacego:

Agata Balcerowska–Całka
tel. 18 20 00 660 w.27,
e-mail: abc@witkacy.pl
sms: +48 515 426 604

Osoby niedosłyszące z aparatem posiadającym cewkę indukcyjną prosimy o zgłoszenie na 2 dni przed spektaklem swojego przybycia – mamy możliwość skorzystania z mobilnej pętli indukcyjnej oraz słuchawkami wzmacniającymi dźwięk i umożliwienie komfortowego odbioru przedstawień.

Scena Witkacego

ul. Chramcówki 15 – wejście od ul. Szymony

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem usytuowany jest w budynku byłego Zakładu Wodoleczniczego dra Andrzeja Chramca – w budynku dwupiętrowym, przed którym znajduje się rozległy plac parkingowy od strony ulicy Szymony. Z parkingu do głównego wejścia jest ok. 30 m po brukowanej nawierzchni. Istnieje możliwość (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym) podjazdu pod samo wejście. Do głównego wejścia prowadzi 7 szerokich schodów z poręczami po obu stronach, po lewej stronie jest 6 m długości rampa, którą można wjechać wózkiem do środka. Wejście posiada troje drzwi o szerokości każde 120 cm. Wejście do holu kasowego przez trzy pary drzwi (szerokość 120 centymetrów), naprzeciwko nich (w odległości ok. 3 metrów) znajdują się dwie pary drzwi prowadzących do foyer. Na prawo od drzwi wejściowych (w odległości 3 m) znajduje się samoobsługowa szatnia, a 3 m w lewo kasa i sklepik z materiałami promocyjnymi Teatru. Wysokość blatu kasy to 85 cm.

Przy lewych drzwiach w środku sprawdzane są bilety, po czym przez drzwi (szer. 1 m) wchodzimy do przestronnego foyer składającego się z trzech pomieszczeń. Drzwi między pomieszczeniami są otwarte – ich szerokość to 180 cm. Najbardziej na lewo znajdują się toalety – wejście przez drzwi (szerokość 120 cm), na lewo dla pań, na prawo dla panów na wprost jest toaleta dla niepełnosprawnych – wszystkie oznaczone piktogramami. Toaleta w pełni przystosowana dla niepełnosprawnych ruchowo, z interkomem przywoławczym. Foyer i scena znajdują się na tym samym poziomie, nie ma żadnych schodów czy progów.

Na prawo od głównego foyer znajduje się kawiarenka ze stołem o wysokości 75 cm, na którym podawana jest herbata i kawa. Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca po bokach pierwszych rzędów. Istnieje możliwość wprowadzenia psa przewodnika towarzyszącego osobie z dysfunkcją wzroku.

Scena Atanazego Bazakbala – Kawiarnia Teatru

ul.Chramcówki 15

Przed Kawiarnią znajdują się miejsca postojowe, dwa stanowiska oznaczone dla niepełnosprawnych są oddalone o 50 m od wejścia. Do wejścia do Kawiarni prowadzi 5 schodów z poręczami oraz po lewej stronie rampa podjazdowa o długości 20 metrów. Wejście do holu kasowego przez drzwi o szerokości 120 cm, a następnie do wnętrza Kawiarni przez dwoje drzwi (każde o szerokości 120 cm).

Metr od wejścia lewymi drzwiami znajduje się bar – lada baru znajduje się na wysokości 120 cm, widownię stanowią krzesła i stoliki o różnej wysokości – zapewniona jest obsługa. Metr od drzwi prawostronnych znajduje się samoobsługowa szatnia. Toaleta usytuowana jest w odległości 3 m od lewego wejścia. Scena A.Bazakbala wyposażona jest w toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych – szerokość drzwi wejściowych wynosi 90 centymetrów.

Na Scenie AB nie ma różnic poziomów. Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca w pierwszych rzędach.

Scena Witkacy Atelier

ul. Chramcówki 15 

Wejście na Scenę Atelier usytuowane jest od strony ulicy Szymony (dużego parkingu) z dwoma miejscami dla osób niepełnosprawnych. Od tych miejsc trzeba pokonać odległość ok. 50 m do wejścia na Scenę. Wejście jest oszklone, usytuowane pod dużą kolorową bramą , złożoną z metalowych jasnych łuków, do których doczepione są kolorowe rzeźby fal, ptaków, chmur, ryb i gwiazd.
Z chodnika parkingu wchodzi się na szklaną podłogę, podświetloną od dołu, obramowana trawnikiem. Wszystkie pomieszczenia na Scenie Atelier są pozbawione schodów, są na jednym poziomie. Jedynie boczne wejście od Zaułka Witkacego ma 5 schodów – nie jest przeznaczone dla osób z dysfunkcją ruchu.
Pierwsze pomieszczenie po wejściu na Scenę Atelier to recepcja i szatnia – po lewej stronie znajdują się wieszaki na ubrania. W Sali rozmieszczone są szare pufy do siedzenia i małe, białe stoliczki. Przez szklane drzwi przechodzi się do pomieszczenia foyer z ozdobnymi schodami po lewej stronie, pełniącymi jedynie funkcję ozdobną. Na lewo pomieszczenie socjalne i toaleta. Ta przestrzeń służy także celom warsztatowym, jest tu ustawione pianino i można stąd wyjść na zewnętrzne patio. W przestrzeni patio usytuowana jest duża altana sześciokątna z miejscami do siedzenia, do której prowadzi wybrukowana ścieżka ( ok. 6 m do przejścia). Z foyer przechodzi się przez szerokie drzwi na salę teatralną Atelier. Po prawej przestrzeń sceny i widowni, na lewo pusta przestrzeń ze spuszczanym ekranem i sala baletowa. Dalej znajduje się dość szeroki korytarz o długości 20 metrów, który prowadzi do obszernego pomieszczenia warsztatowego. Po prawej stronie na końcu korytarza dwie toalety – jedna z nich jest obszerną toaletą dla osób z niepełnosprawnościami – są tam krzesła, wieszaki duży stół przy zabytkowym piecu. Po prawej znajduje się troje drzwi prowadzących do garderoby, pracowni i Archiwum. Wszystkie drzwi są dostosowane do szerokości wózków dla osób z dysfunkcją ruchu.
Na Scenie jest możliwe skorzystanie z pętli indukcyjnej (po uprzednim zgłoszeniu na dwa dni przed planowanym przyjściem).

Dojazd

Na parkingu od strony ul. Szymony wydzielone są dwa miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnością ruchową.

Możliwość dojazdu do Teatru komunikacją miejską – linia nr 19 – przystanek ul. Szymony Teatr im. St. I. Witkiewicza – dojście ok. 100 m do głównego wejścia do Teatru.
Rozkład jazdy autobusów miejskich

Zajęcia edukacyjne

Oferujemy grupom z niepełnosprawnością zajęcia edukacyjne – interdyscyplinarne, multisensoryczne. Teatr organizuje lekcje teatralne dla małych grup zorganizowanych, pokazujące teatr od kulis, przybliżające specyfikę zakopiańskiego teatru.

W ciągu godziny oprowadzamy po teatrze, wchodzimy za kulisy, zdradzamy parę teatralnych sekretów, omawiamy typowe zawody teatralne.

Jesteśmy elastyczni w doborze zakresu zajęć, dostosowujemy się do wieku, ilości, poziomu wykształcenia i oczekiwań grupy. Zapraszamy na spacer po zakamarkach Teatru Witkacego i poznania specyfiki tej wyjątkowej sceny i zespołu.

Cena 100 zł od grupy, czas trwania 1 h. Preferowana liczba uczestników do 15 osób.

Bilety

Osobom z niepełnosprawnościami i ich asystentom oferujemy bilety w cenie wejściówek (25 zł) na spektakle repertuarowe w siedzibie Teatru (za okazaniem legitymacji osoby niepełnosprawnej).

Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo przybyć do siedziby teatru z psem przewodnikiem/asystentem.

Certyfikaty (2017, 2018, 2019)

Narzędzia dodatkowe

Dostępność YouTube Instagram TripAdvisor
Odwróć kolory
Zmień rozmiar czcionki
Powrót na górę strony